Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZBARVENÍ KONÍ

13. 12. 2007

ZBARVENÍ KONĚ


 
Bílé zbarvení často s groši nebo malými černými tečkami. Typické zbarvení pro Starokladrubské bělouše, lipické koně, Shagya araby, někdy andaluští a lusitánští koně, ostatní plemena spíše výjimečně. Hříbata běloušů se rodí černá nebo hnědá, nikdy bílá!

Obrazek

Opravdu černé zbarvení začíná být velkou vzácností. Je typické pro Starokladrubské vraníky a fríské koně a časté u fellského a landéského ponyho. Pravého vraníka poznáte podle černé srsti o celém těle. Nahnědlá místa na nose a v oblasti slabin znamenají, že kůň je "černý hnědák", ne vraník.

Obrazek

 
Hnědáka značí hnědá srst po celém těle v kombinaci s černou hřívou a ocasem. Hnědáci také velmi často mají bílé odznaky na hlavě a nohou. Toto zbarvení je u koní asi nejčastější. Velmi časté je u ČT (českého teplokrevníka), amerického klusáka, hannoverského koně a dalších plemen, typické je pro Clevelandského hnědáka.

Obrazek

Ryzák má srst stejnou nebo světlejší než hnědák, ale jeho neklamným znakem je hříva a ocas ve stejné barvě, jakou má srst. Ryzáci nikdy nemají černé končetiny. Tato barva se také poměrně čato objevuje u ČT a francouzského jezd. koně.

Obrazek

Žlutohnědé zbarvení srsti s velmi světlou hřívou a ocasem. Typická barva pro haflingy. U ostatních plemen se izabella objevuje vzácně.

Obrazek

Plaváci mají srst o něco tmavší než je barva palomino a od těchto koní je ponáte zejména podle černé hřívy, ocasu a končetin od karpálu a hlezna dolů. Všichni plaváci musí mít úhoří pruh (pruh černé srsti, který jde od kořene ocasu po páteři, většinou asi 20-40 cm).

Obrazek

 
Tato barva by se dala popsat: velké černé nebo hnědé skvrny na bílém podkladě. Strakáči se dělí na dva typy - strakáč Skewbald (hnědé skvrny) a strakáč Piebald (černé skvrny). Strakáči se vyskytují u plemene Pinto a často také u Pottoka.

Obrazek 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář