Jdi na obsah Jdi na menu
 


PSÍ ZLOZVYKY

13. 12. 2007

PSÍ ZLOZVYKY A NEŽÁDOUCÍ CHOVÁNÍ

Tato kategorie je věnována zlozvykům psa, problémům s jeho chováním a doporučením, jak takovéto chování odstranit tak, aby vaše soužití se psem bylo plné porozumění a přátelství. Pes, který svého majitele neposlouchá, a dělá si, co chce, je přítěží nejen pro vás, ale také pro okolí. Nebývá to však většinou chyba psa, ale právě majitele, který psa nezvládl a nevěnoval se jeho výchově a základnímu výcviku. Pes pouze přirozeně reaguje na podněty, které nezná, a se kterými nebyl seznámen při výchově. Ovlivňovat nevhodné chování psa je nutné s citem a co nejmírnějším způsobem. Pokud pes takovéto chování na váš popud přeruší, musí následovat pochvala. U štěňat do šesti měsíců byste se měli věnovat spíše prevenci nežádoucího chování, u starších štěňat již jeho nápravě. Nikdy byste však neměli psa zastrašovat nebo používat výcvik jako demonstraci své moci.

pes nesnese být doma sám
pes se bojí hluku
pes honí auta
pes honí kočky
pes obtěžuje návštěvy
pes krade potravu
pes žebrá u stolu
pes si lehá na postele a na křesla
pes skáče na lidi
pes stále štěká

Problém: Po vašem odchodu z bytu pes stále naříká, štěká, škrábe na dveře nebo se v bytě vyprazdňuje. Někdy také rozkouše vše, co v bytě najde a ničí i zařízení bytu.

Příčina: Pes je společenské zvíře, a potřebuje vaši rodinu, která mu nahrazuje smečku. Sám se necítí dobře a bojí se nebo se nudí. Jeho naříkání a štěkání znamená, že se vás tímto pokouší přivolat zpět domů. Věci kolem sebe kouše z nervozity nebo z nudy.

Prevence: Zvykněte psa již odmalička přebývat v bytě v kleci či ohrádce. Obě tyto zařízení hlavně v prvních dnech života jsou pro štěňátka stresující a tak by se do nich měli umísťovat je na dobu nezbytně nutnou. Vhodné je tedy jim např. do klece dávat krmení a hned poté je nechat zařízení opustit. Klec má uzavíratelná dvířka, takže po krmení ji může štěně samovolně opustit, ohrádka většinou dvířka nemá, ale zato umožňuje abychom si uvnitř se svým pejskem hráli. Nejlepší je tak vašeho pejska vždy na delší čas umístit v době kdy chce odpočívat, jak přes den, tak na celou noc. Pokud se štěňátko probudí a začne kňučet, nedělejte to, že okamžitě reagujete tím, že ho odtud vytahujete, protože se váš pejsek naučí, že hned, jak kvikne, tak vy ho vytáhnete ven. Je proto nezbytné štěňátko z tohoto zařízení vypouštět ven, jen když nekňučí, a vždy ho náležitě pochválit za to, jak bylo hodné. Po čase se naučí být v tomto zařízení umístěn a nebude proti tomu nikterak protestovat. Doba návyku na klec či ohrádku je u každého psa individuální. Nikdy pejska nezavírejte do tohoto zařízení za trest, je to jeho domeček ne vězení!!!!

Náprava: Pokud jste tedy psa nenaučili pobytu v kleci nebo ohrádce, a projevuje se u něj výše popsaný problém, je nutné jej tomuto přivyknout později. Vyhraďte psovi místo, nejlépe v pokoji, kde nejvíce za své přítomnosti pobýváte, a postavte klec nebo ohrádku sem. Vytvořte mu v ní příjemný pelíšek, ve kterém se bude cítit bezpečně a dejte mu dovnitř jeho hračky a misku s vodou. Umístěte psa do této ohrádky nejprve na krátkou dobu, kterou postupně prodlužujte. Zpočátku buďte v místnosti, pokud je pes v kleci zavřený. Základní výcvik poslušnosti začněte nacvičovat doma, na dvoumetrovém vodítku. Pokud má pes ohrádku, cvičte ho v ní. V kleci nacvičujte povel "Zůstaň!" tak, aby byl pes schopen zůstat na místě alespoň 20 minut. Později zadejte povel "Zůstaň!", odejměte vodítko a odejděte z místnosti. Pokud začne kňučet, vraťte se, a použijte povel "Dost!", v případě, že pes nereaguje, použijte mírného tělesného trestu, jako je uchopení za zátylek a zatřesení. Pokud pes vydrží po vašem odchodu z místnosti 5 minut v klidu, vraťte se, pochvalte jej a odměňte pohlazením a pamlskem. Dobu, kdy se zdržujete mimo pokoj stále prodlužujte a pokud je pes v klidu, opusťte byt. Po chvíli se potichu vraťte a poslouchejte, zda pes nezačal vyvádět. Pokud ano, zkuste příště svůj odchod předstírat, a sledujte psa, co ve vaší nepřítomnosti dělá. Pokud štěká a kňučí, ihned ho vyhubujte, pokud je však v klidu, nechte jej o samotě ještě další dobu.

Nežádoucí chování Pes se bojí hluku

Problém: Při bouřce nebo jiných hlasitých zvucích venku se pes bojí, a schovává se.

Příčina: Možná měl pes v mládí nějakou nepříjemnou zkušenost s takovýmito náhlými hlasitými zvuky. Pro psa je přirozené se schovat, když uslyší bouřku, je to dědictví jeho dávných divokých předků, pro které bouřka nebo i řev divokých zvířat znamenala nebezpečí, a běželi se před ní schovat do bezpečného úkrytu.

Prevence: Nevystavujte psa hluku z ohňostroje nebo výstřelů. Dejte pozor, aby si v jeho okolí nehrály děti s hlučnými hračkami. Pokud se pes před hlukem ukryje, nechte ho, a uklidňujte ho vlídným hlasem. Naučte ho během bouřky nebo jiných hlasitých zvuků přebývat v kleci, přes kterou přehodíte deku, pes se bude cítit bezpečně. Nezavírejte ho však v ní, bázlivý pes by mohl zpanikařit a ublížit si. Pokud psa chováte venku, zajistěte mu v těchto případech vstup do domu. Zabezpečte zahradu tak, aby polekaný pes nemohl utéct. Služební a lovečtí psi by při výcviku měli projít nácvikem na střelbu.

Náprava: Během bouřky nechte psa v úkrytu, kde se cítí bezpečně a pokuste se hudbou překrýt zvuky, které psa děsí. Na tyto zvuky můžete psa navyknout tak, že je nahrajete a pustíte psovi v době, kdy je zaneprázdněn například hrou s vámi. Nejprve je pouštějte potichu, až si na ně pes zvykne, postupně je zesilujte. Postupujte však velmi pomalu, protože pes se těchto zvuků stále bojí, a jestliže ho vyděsíte, musíte začít s návykem od začátku.

Nežádoucí chování \ Pes honí auta

Problém: Pes utíká za každým jedoucím autem, a hrozí mu nebezpečí úrazu nebo může způsobit nehodu.

Příčina: Pes instinktivně považuje vše, co se hýbe za lovnou zvěř, a pokud není v dosahu kočka nebo jiné zvíře, může honit pohybující se auta nebo kola. Když se objekt jeho zájmu zastaví, většinou pro něj přestává být zajímavý, ale pokud jej dostihne, může zaútočit. Tento problém vyvstává nejvíce u loveckých nebo pasteveckých psů.

Prevence: Nenechávejte psa volně běhat na nebezpečných místech. Věnujte se maximálně jeho výcviku poslušnosti. Psovi umožněte volný pohyb až v případě, že zvládá bezchybně všechny povely. Poskytněte mu dostatek pohybu, běhejte s ním v parku nebo v přírodě, hrajte si s ním a věnujte se mu. Potřebuje mít dostatek zábavy a zaměstnání i bez honění aut.

Náprava: Nenechejte psa volně běhat a věnujte se jeho výcviku poslušnosti na vodítku. Výcvik provádějte doma nebo v klidném prostředí. Až pes zvládne všechny cviky, vezměte ho ven, ale stále jej držte na volném vodítku. Pokud se bude chystat vyběhnout za projíždějícím autem, škubněte několikrát vodítkem a rázně vydejte povel "Nesmíš!" nebo "Ne!". Pokud pes přestane být vůči autu ostražitý, dejte mu povel "Sedni!" a pochvalte jej. Tento cvik opakujte několikrát během dne. Až pes začne ignorovat auta na dvoumetrovém vodítku, začněte výcvik na vodítku desetimetrovém. Zůstaňte stát na chodníku vzdáleni od psa asi pět metrů a vodítko nechejte volné. Předstírejte, že si psa nevšímáte. Pokud se pokusí za autem vyběhnout, cvik opakujte. Psa můžete potrestat mírným fyzickým trestem, jako je zatřesení za zátylek nebo po něm ze vzdálenosti hoďte řetízek. V případě, že pes auta ignoruje, vodítko prodlužujte. Pokud je tato metoda neúčinná, požádejte o pomoc profesionálního cvičitele.

Nežádoucí chování \ Pes stále štěká

Problém: Pes štěká vždy, když na sebe chce upoutat pozornost nebo upozorňuje na příchod cizí osoby, ale štěkat nepřestává. Když je doma, vzruší ho každá maličkost.

Příčina: Příčiny štěkání mohou být různé. Někdy na sebe pes jen chce upoutat pozornost, kterou věnujete něčemu jinému, jindy se může cítit ohrožen a štěká ze strachu nebo upozorňuje na to, že se v jeho okolí objevila jemu neznámá, a tedy nebezpečná osoba.

Prevence: Štěkání nikdy nesmíte psa odvykat, ani mu dávat najevo, že je nežádoucí, protože pes by se pak nemusel ozvat ani v případě, že na tom, aby štěkal bude velmi záležet. Je však třeba zabránit jeho štěkání, které není ničím motivováno. Pokud pes štěká jen proto, že vás na sebe chce upozornit a upoutat na sebe pozornost, věnujte se mu jak při výcviku poslušnosti, tak při hře. Pokud štěká nadmíru, vydejte povel "Nesmíš!" nebo "Dost!" a následně povel "Lehni!". Dejte psovi vodítko a při vydávání povelu jím škubněte.

Náprava: Při nápravě tohoto zlozvyku postupujte stejně, jako při prevenci. Nechejte psovi i doma krátké vodítko, a když začne bezdůvodně štěkat nebo štěká-li příliš dlouho, například když jste se již s příchozím, na kterého upozorňoval přivítali, a pes se štěkáním nepřestává, škubněte za něj, a vydejte povely. Za správně provedený úkon psa pochvalte. Opakujte vždy podle potřeby, později se jistě naučíte rozeznat tón štěkání, a budete vědět, jestli má pes nějaký důvod, aby štěkal, a pes se naučí, kdy je jeho hlasový projev žádoucí, a kdy ne.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

značkování

(Ivana, 12. 10. 2016 10:08)

Dobrý den, moc prosím o radu. Mám dva malé pražské krysaříky, sterilizovanou fenečku a papírového psa, oba jsou v pohodě. Byl mi nabídnut stejně starý (3 letý ) krysařík (paní se rozvádí). Já si ho vzala, po krátkém vyjasňování hierarchie jsou psi v pohodě. Psi se mnou spí v posteli. Nový pes, ale vždy v mé nepřítomnosti lůžkoviny označí močí. Nikdy to neudělá přede mnou, abych ho mohla napomenout. Vím, že bych je do postele neměla pouštět, ale jsou malinký a mají rádi teploučko. Musím říct, že nový pejsek má tendenci příchozím lidem značit i tašky.
Poradíte mi?
Děkuji

Běhání za cizímy psi

(Veronika, 12. 6. 2011 19:05)

Náš pes (Voříšek malý) byl odmalička zvyklí chodit ven se psi od vedle atd. a ted už nikdo nechodí tak utíká ale problém je že poblíž je pes (Vlčák) který by si ho dal tak zvaně "k obědu" a proto máme strach aby když ho uvidí puštěného za něm neběžel.A ještě jak ho mám naučit aby si aji venku hrál s hračkou na dvoře není problém ale venku ho zajímají jen psi.
Poraďte prosím, Veronika

utíkání

(KlaraD, 9. 6. 2010 9:09)

Dobrý den, prosím o radu. Máme asi pětiletého křížence všech různých plemen (špic, vlčák, apod. menší až středně větší pes), je temperamentní, hodný, relativně poslušný, ale moje matka ho nehorázně rozmazlila, takže poslouchá jen když se mu to hodí. Ať máme snahu sebevětší ho vycvičit, kazí nám to a výcvik je bez úspěchu. Nikdy nám výrazně neutíkal za fenami ve vesnici, máme dům s dvorkem, oplocený laťkovým plotem s podezdívkou, cca 150 cm vysoký, všechny možné úniky, škvíry jsme se snažili zabednit. Ale poslední týden se hárá sousedovic fena a utíká každý den, i když jdeme jen na 5 minut do blízkého obchodu. Zkoušeli jsme různé "tresty" od napomenutí, k přetáhnutí proutkem, novinami atd. ale byl jako štěně v útulku trestán, tak to dělat víc nechceme. Nevíme si s ním ale rady. Matka ho vykastrovat nechce a tvrdí, že když ho uvážeme k boudě, že se uškrtí nebo bude výt když bude doma sám (což dělá i když neuteče). Rádi bychom zjistili kudy utíká a cestu zatarasili, ale nevíme jak to zjistit. Když fingujeme odchod do práce, tak neuteče, takže zase nevíme nic. Mohli byste nám poradit co by se dalo dělat? Fen je v vesnici hodně, takže každou chvíli hárá některá jiná a bude se to opakovat. Díky moc za rady, Klára

Re: utíkání

(Lenka, 26. 7. 2010 17:02)

Milá Kláro,

snad se Tě nedotkne moje odpověď, ale věř, že vychází ze zkušeností s chovem. Nejdříve bych se zasmála vašemu plotu. 150 cm je směšná překážka i pro střední plemeno. Když pomlčím o tom, že váš plot asi není nic moc když máte podezření na skuliny. Chci Tě ale varovat před ostatními chovateli zejména fen ve Tvém okolí. Pokud nejste schopni, no a vy zřejmě nejste, zabezpečit pozemek se svým psem tak aby neutíkal, můžete se připravit na komplikace, které vám váš výletník může připravit. Osobně chovám i feny a řeknu Ti jedno, je od tvé rodiny přímo sobecké chovat na nezabezpečeném pozemku psa a nechat ho oplodňovat cizí feny. Zkus si představit, že na Tvou zahradu za Tvou fenou přileze cizí zvíře, obskočí Ti jí a Ty se pak starej o křížená štěňata, která nikdo nechce ani zadarmo. Nebudu hovořit ani o tom, že každý vrh fenu fyzicky vyčerpává. Pokud má Tvoje matka trochu zodpovědnosti, nechá psa vykastrovat. Nejedná se o žádný fatální zákrok a finančně vás to jistě nezrujnuje. Nechat prchat k fenám psa je sobectví a jsem ráda, že nejsem vaším sousedem. Z daného totiž vyplývá, že vaši sousedi z vás tedy musí mít radost. Smutný případ.